Projekty          O nás          Kontakt


ZFS


autor / Martin Kvitkovský, Martin Varga
miesto / Červený Kláštor, SR
podlažná plocha / 160 m2
štúdia / 2014

Amfiteáter v Červenom Kláštore má svoje pevné miesto na lúke pod Troma Korunami. Dlhé roky je živou súčasťou vodáckeho kempu, tesne pri vstupe do prielomu Dunajca. Počas svojej existencie je pevne spätý s festivalom Zamagurských folklórnych slávností, pre ktorý bol postavený a ktoré boli zároveň jedinou možnosťou, kedy bol objekt využívaný. Tento prázdny kalendár, exponovaná poloha a čoraz vyššie náklady na jeho údržbu sa začínajú značne podpisovať na jeho stave.
Ako navrhnúť súčasný amfiteáter tak, aby mohol fungovať celoročne? Jednou z možností je vytvorenie viacúčelového objektu, ktorý bude môcť byť využívaný rôznymi spoločenstvami a bude dostatočne univerzálny, aby vedel reagovať na potreby počas všetkých ročných období.
Inšpirujeme sa princípom domu pre bábiky a navrhujeme jednoduchý drevený archetyp, ktorého čelná fasáda umožňuje úplné otváranie. Počas väčšiny roka tak môže byť objekt využívaný pre potreby správy národného parku ako sklad techniky, sušiareň či senník. Počas tradičného tretieho júnového víkendu sa však dokáže jednoducho tranformovať na amfiteáter s jedným hlavným, dvoma vedľajšími pódiami a jednoduchým zázemím.

update_v roku 2017 bol amfiteáter pre svoj nevyhovujúci stav demontovaný a nahradil ho nový, v intraviláne obce, priamo v areáli Kúpeľov Smerdžonka :(