Projekty          O nás          Kontakt


Gran Canaria


autor / Martin Kvitkovský, Martin Varga
lokal architekt / Ramón Cruz Perdomo (ESP)
miesto / Monte León, Gran Canaria, ESP
úžitková plocha / 320 m2
štúdia / 2017
realizácia 2021 -
foto / ô

“Mám v pláne skončiť so súčasnou prácou a rád by som sa presťahoval. Ponúkajú mi jednen pozemok, ale nie som si istý, či sa tam dá niečo vymyslieť”.
Krátky úvodný telefonát, vzápätí nasledovali fotografie a podklady. Prísny regulatív, extrémne exponovaná parcela na hrane kopca, tristometrová voľná skalná stena, drsný vietor, strelície, opuncie a niekde v diaľke horizont s morom? Jasne, že sa dá!
Dom s hosťovským apartmánom pre manželskú dvojicu. V samostatnom objekte garáže na najvyššom mieste pozemku nechávam auto, odkladám surf a vstupujem na štrbinové schodisko. Nasleduje niekoľko krokov po krátkom chodníku a cez suchú subtropickú záhradu vchádzam do kruhového pátia, ktoré oddeľuje hlavnú a hosťovskú časť domu. Na chvíľu sa zastavím a pozorujem oválny tieň na stene, potom kruhový výsek oblohy. Vchádzam domov, ešte jedna stena vo vstupnej chodbe a potom už iba výhľady na vzdialený horizont. Otváram fľašu červeného, sadám si na terasu a vypínam.
Komponujeme priehľady, blokujeme pohľady a umožňujeme výhľady. Jednoduchá betónová hmota domu ostro kontrastuje so zvetraným terénom a pôsobí ako voľne položený hranol na protiľahlých koncoch členitého pozemku. Brucho, ktoré vzniklo pod domom je dostatočne veľké na umiestnenie terasy s bazénom a zázemím. Úzky dom je na východnej strane otvorený do intímnej subtropickej záhrady, na západnej strane sa naplno otvára voľnej krajine a posyktuje 180° čistého výhľadu.
Otvorené miesto, otvorení klienti a zadanie, ktoré sa neodmieta.